Pedagogická komora se distancuje od návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících, který zpracovala Kateřina Valachová a který 29. května předložila skupina poslanců ČSSD. Exministryně školství sdělila, že změny konzultovala s učiteli a řediteli škol. V důvodové zprávě se přímo uvádí, že byly „vydiskutovány a podpořeny většinou odborných asociací ředitelů škol, zástupců odborů i sociálních partnerů“.
„Novela nebyla konzultována s nikým z Pedagogické komory, která je se skoro dvěma tisícovkami členů největším školským spolkem v České republice,“ informuje její prezident Radek Sárközi, „návrh poslankyně Valachové považuji za totální paskvil.“
Poslanci ČSSD navrhují, aby se od 1. září 2019 snížil na polovinu specializační příplatek pro pedagogy, kteří se kromě výuky věnují například práci koordinátora ICT nebo tvorby školního vzdělávacího programu. Jeho současná výše činí 1 000 až 2 000 Kč měsíčně a nezměnila se od roku 2004, kdy byl zaveden. Kateřina Valachová požaduje jeho snížení na 500 až 1 000 Kč měsíčně.
Novela zavádí nový příplatek za třídnictví ve výši 1 000 až 1 500 Kč měsíčně. V současnosti činí rozpětí tzv. zvláštního příplatku, který pobírají nejen třídní učitelé, 400 až 2 500 Kč měsíčně. Některým třídním učitelům tudíž hrozí jeho snížení, pokud by byl návrh ČSSD schválen.
„Poslankyně Valachová musí vědět, že 23. května vláda projednávala obdobný návrh skupiny poslanců KDU-ČSL z 26. dubna, který vznikl ve spolupráci s Pedagogickou komorou,“ upozorňuje Radek Sárközi, „Poslanecká sněmovna o něm bude hlasovat v prvním čtení už na konci června.“ Tento návrh počítá s příplatkem pro třídní učitele ve výši 2 500 až 3 500 Kč měsíčně od 1. ledna 2019. Na stejnou výši by měl stoupnout i specializační příplatek. Návrh podpořil Svaz průmyslu a dopravy, který je členem školské tripartity. Jeho přijetí doporučilo i ministerstvo školství. Vláda jako celek k němu zaujala stanovisko neutrální. „Podávat v tuto chvíli paralelní návrh, který příplatky pro třídní učitele snižuje, je absurdní,“ dodává Radek Sárközi.
Novela Kateřiny Valachové obsahuje řadu dalších nesmyslných změn. Například přesouvá všechny specializované činnosti z vyhlášky do zákona a nesystémově mění jejich názvy, což způsobí zbytečný chaos. Nebo znovu přichází s tématem dvouletých dětí v mateřských školách, proti němuž vstoupily jejich ředitelky i učitelky, řada organizací včetně Svazu měst a obcí nebo Sdružení místních samospráv a více než 14 000 signatářů petice, k níž uspořádal Senát veřejné slyšení. Definici adaptačního období začínajících učitelů zase obsahuje vládní novela.
„V tuto chvíli je ve vnějším připomínkovém řízení novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou připravilo ministerstvo školství, nekoncepční návrhy poslankyně Valachové mohou tento zákon zcela rozbít,“ upozorňuje Radek Sárközi, “bohužel podobně nekvalitně zpracována byla většina novel z doby, kdy byla Kateřina Valachová ministryní školství – nejen kariérní řád, ale i vyhláška k inkluzi a k přijímacím zkouškám nebo různé změny školského zákona, nejlepší by bylo všechny tyto novely zrušit.”
Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat