neděle 29. dubna 2018

Pedagogická komora ve školském výboru Poslanecké sněmovny

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 představil Radek Sárközi spolek Pedagogická komora poslancům školského výboru Poslanecké sněmovny na jeho výjezdním zasedání v Lipnici nad Sázavou.

Prezident Pedagogické komory seznámil přítomné poslance s historií vzniku nového spolku, informoval je o aktuálním počtu členů (více než 1 900 pedagogů), popsal dosavadní činnost spolku a jeho zapojení do pracovních skupin MŠMT a NÚV. Také připomněl Iniciativu Pedagogická komora, která loni organizovala výzvu senátorům proti kariérnímu řádu (7 400 signatářů) a petici proti kariérnímu řádu (21 609 podpisů učitelů z 1 150 škol).

Radek Sárközi upozornil na největší problémy českého školství – dlouhodobé podfinancování, kdy podíl školství na hrubém domácím produktu postupně klesl ze 4,3 % v roce 2011 na 3,7 % HDP (abychom se dostali na evropský průměr 5,1 % HDP, bylo by nutné navýšit školský rozpočet o 66 miliard korun), nekoncepčnost reforem (chybějící analýzy), netransparentnost v práci ministerstva školství (nezveřejňování informací o pracovních skupinách a zápisů z nich) a neochota zapojovat řadové pedagogy do diskuzí a rozhodování o změnách v oblasti vzdělávání.

Z aktuálních problémů školství zmínil garanci míst pro všechny dvouleté děti v mateřských školách, kterou mají pouze dva bohaté státy Evropské unie a do roku 2020 ji nelze personálně ani finančně zajistit (roční náklady navíc by byly 10 miliard korun); upozornil na rizika reformy financování škol, kdy kvůli současnému nedostatku učitelů a předpokládanému navýšení jejich počtu o 10 % hrozí zvyšování přímé vyučovací činnosti; kritizoval špatné nastavení inkluze, kdy žáky se speciálními vzdělávacími potřebami nevyučují speciální pedagogové, klesá počet speciálních tříd a počet žáků ve speciálních školách má Česká republika již nižší než Finsko či Dánsko.

Dále seznámil poslance s výsledky ankety mezi členy spolku Pedagogická komora (pro současnou podobu inkluze se vyslovilo pouze 2,1 % respondentů, pro garanci umístění dvouletých dětí do MŠ jen 2,4 % respondentů).

Na závěr svého vystoupení požádal Radek Sárközi přítomné poslance, aby podpořili novelu zákoníku práce, jejíž návrh vznikl v Pedagogické komoře a která navyšuje od ledna 2019 příplatky pro třídní učitele a za specializované činnosti na 2 500 až 3 500 korun měsíčněs.

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz

sobota 28. dubna 2018

Pedagogická komora a pracovní skupiny MŠMT

Pedagogická komora se zapojila do činnosti těchto pracovních skupin MŠMT:
  • Společné vzdělávání (inkluze) - změny ve vyhlášce č. 27
  • Reforma financování škol - PHmax
  • Resortní informační systém
  • Revize RVP - pracovní skupina NÚV

pátek 20. dubna 2018

Dvouleté děti v MŠ od roku 2020 - nesouhlasná vyjádření

středa 18. dubna 2018

Poslanecká sněmovna projednala novelu odkládající reformu financování škol

Poslanecká sněmovna začala ve středu 18. 4. 2018 od 15 hod. 48 min. projednávat novelu školského zákona, která odkládá reformu financování škol o 10 let.

24. Návrh poslanců Václava Klause, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 101/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk 102) - prvé čtení
"V hlasování číslo 103 přihlášeno 141 poslanců, pro 99, proti 37, návrh na zamítnutí byl přijat." Novela tudíž nebude dále projednávána a reforma financování škol bude spuštěna v původním termínu 1. 9. 2018, respektive 1. 1. 2019.

středa 11. dubna 2018

Poslanecká sněmovna projednala novelu o dvouletých dětech v MŠ

Poslanecká sněmovna začala v úterý 10. 4. 2018 v 17 hodin projednávat novelu školského zákona, která ruší povinnost přijmout všechny dvouleté děti do MŠ od roku 2020, ruší povinné předškolní vzdělávání dětí od 5 let a obnovuje úplatu za MŠ pro rodiče těchto dětí. Projednávání pokračovalo 11. 4. 2018 celý den...

8. Návrh poslanců Václava Klause, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 61/ - prvé čtení
Poslanecká sněmovna po dlouhé rozpravě schválila v prvním čtení projednání novely a přikázala ji školskému výboru (pro bylo 167 poslanců, proti byla pouze poslankyně Kateřina Valachová, která se slovně ohradila, že hlasovala jinak...). Následovat bude druhé čtení a třetí čtení...

pondělí 9. dubna 2018

Pedagogická komora se připravuje na protestní akce kvůli přesunům finančních prostředků mimo školství

Premiér Andrej Babiš chce nevyužité prostředky z rozpočtu ministerstev použít na slevu jízdného ve výši 75 % pro žáky a seniory. V oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání má jít o 871 milionů korun (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 400 milionů, Akademie věd 100 milionů, Grantová agentura 150 milionů, Technologická agentura 216 milionů a Ústav pro studium totalitních režimů 5 milionů korun). Pedagogická komora usiluje o to, aby peníze zůstaly v rozpočtu jednotlivých institucí a v případě ministerstva školství byly použity na vybavení škol nebo platy zaměstnanců škol. Například na jednoho učitel by díky tomu připadlo 3 000 Kč ročně v superhrubé mzdě. Pedagogická komora zároveň podporuje otevřený dopis spolků Otevřeno a Česká středoškolská unieOdmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“.

„Školství nikdy prioritou nebylo a není jí ani pro současnou vládu,“ říká prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi, „pokud nedojde od září 2018 k výraznému zvýšení platů pedagogických pracovníků, začne Pedagogická komora organizovat protestní akce." 

Pedagogická komora opakovaně upozorňuje na dlouhodobé podfinancování českého školství. V roce 2011 šlo na školství 4,3 % HDP, zatímco v roce 2016 už jen 3,7 % HDP. Průměrné výdaje na školství v zemích Evropské unie činí více než 5 % HDP. Deficit českého školství je tudíž přes 60 miliard korun ročně. V loňském roce byla vládní rozpočtová rezerva 400 milionů místo na platy učitelů použita na dofinancování inkluze. Mateřským školám nebyly pro rok 2018 zajištěny finance na překrývání učitelek 2,5 hodiny denně ve výši 2 miliardy korun, a proto musejí snižovat úvazky, nebo dokonce propouštět zaměstnance. Letos kvůli inkluzi některé kraje poslaly školám méně peněz na nenárokové složky platu, např. v Moravskoslezském kraji to je o 400 Kč měsíčně méně na každého zaměstnance.

Místo toho, aby platy učitelů rostly, tak klesají. Platy českých učitelů jsou nejnižší v Evropské unii. Vzhledem k průměrné mzdě vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců tvoří průměrný plat učitele ZŠ v České republice na pouhých 55 %, ale v sousedním Polsku je to 83 %, v Německu dokonce 98 % a na Slovensku 61 %. Nástupní plat učitelky mateřské školy činí pouhých 19 850 Kč hrubého, u učitelů základních a středních škol je nástupní plat 25 470 Kč.

Již před 15 lety ministryně školství Petra Buzková slibovala, že průměrné platy učitelů dosáhnou 130 % průměrných mezd v ČR. Tomuto cíli se ale platy učitelů stále nepřiblížily. Současná Poslanecká sněmovna přijala toto usnesení: "Poslanecká sněmovna I. podporuje navyšování výdajů kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy určených prioritně pro předvídatelné a transparentní financování regionálního školství a také veřejných vysokých škol s cílem zajistit stabilitu vzdělávací soustavy a zvyšování kvality vzdělávání, II. doporučuje vládě České republiky, aby od 1. 9. 2018 zvýšila platy učitelů o 15 procent a ostatních pracovníků ve školství nejméně o 10 procent, pro dosažení průměrného platu učitele 130 procent průměrné mzdy ve státě nejpozději v roce 2020..."

„Místo plošné slevy na dopravu do škol by vláda měla nabídnout žákům kvalitně vybavené školy, dobře zaplacené učitele a fungující školství, pokud se bude plýtvat penězi na populistická lákadla pro voliče před komunálními volbami, může se stát, že za chvíli nebude mít žáky kdo učit,“ upozorňuje Radek Sárközi.

Pedagogická komora, z.s., je největším školským spolkem v ČR a působí na tisícovce škol.

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz

AKTUALIZACE: "Pedagogická komora oficiálně podpořila ve své tiskové zprávě otevřený dopis "Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním" spolků Otevřeno a Česká středoškolská unie. Osobní útoky na Lenku Štěpánovou odvádějí pozornost od věcné podstaty problému. Školství bylo v programovém prohlášení současné vlády v demisi označeno jako její priorita. Volné finanční prostředky by tudíž měly směřovat do vzdělávání, nikoliv být přesouvány ze školství jinam."

neděle 8. dubna 2018

Pedagogická komora, z.s. - nejpočetnější školský spolek v ČR

Pokud se učitelé, ředitelé škol a další pedagogové nepropojí a společně veřejně nevystoupí, budou politici o školství jakožto prioritě nadále jen mluvit, ale jejich skutky budou opačné. Aktuálně má školství přijít o 400 milionů korun kvůli slevám na jízdném pro žáky a seniory. To je 3 000 Kč na učitele za rok. V roce 2011 byl podíl školství na hrubém domácím produktu země 4,3 %, od té doby stále klesá až na současných 3,7 % HDP. Průměr EU činí více než 5 % HDP - v českém školství tudíž chybí 66 miliard korun ročně. Průměrné platy českých učitelů jsou nejnižší v EU a činí pouze 55 % průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Průměr EU je 86 %. Školství není prioritou a nikdy jí nebylo. Více statistických informací naleznete v samostatném článku. Členství ve spolku Pedagogická komora je nejefektivnější cesta, jak zlepšit české školství. Připojte se k 1.900 pedagogů, kteří se již členy stali, a vyplňte přihlášku ke členství ve spolku Pedagogická komora.

pondělí 2. dubna 2018

Nakladatelství Portál - 20% sleva pro členy spolku Pedagogická komora

Členové spolku Pedagogická komora, obdrželi na svůj e-mail dne 2. dubna 2018 slevový kód, který lze uplatnit na webu https://obchod.portal.cz. Slevová akce bude probíhat od 2. do 15. dubna 2018. Další benefity pro členy spolku Pedagogická komora jsou v jednání. Členové spolku, kteří jsou zároveň řediteli školy, mohou využít slevu na nákup pro školu (faktura). Přihláška do spolku Pedagogická komora