středa 28. června 2017

Petice proti kariérnímu řádu v petičním výboru Poslanecké sněmovny

Konečný počet podpisů pod peticí proti kariérnímu řádu: 
21 609 učitelů z 1 150 škol.

V úterý 11. července 2017 projednal petiční výbor Poslanecké sněmovny petici proti kariérnímu řádu. Za autory petice se zúčastnil jednání Radek Sárközi a Janek Wagner. Za MŠMT se jednání účastnil ministr školství Stanislav Štech a Petr Pavlík (ČSSD). Zpravodajkou k petici byla poslankyně Ivana Dobešová (ANO). Jednání se účastnil zpravodaj novely zákona o pedagogických pracovnících v Senátu senátor Jiří Růžička (TOP09) a zpravodajka novely v Poslanecké sněmovně poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) a celá řada hostů. Zasedání vedla předsedkyně výboru poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM).


Stenozáznam z jednání petičního výboru: https://drive.google.com/open?id=0B6ir-4sFpVqONUdEMzAwVGlfTFE

Ze strany politiků ČSSD probíhalo projednávání petice velmi arogantně, agresivně a nevěcně. Zpochybňovali samotnou petici, slovně napadali Radka Sárköziho a pracovník MŠMT nám záměrně nerozdal materiály, které poskytl všem ostatním v místnosti. Na opakovanou výzvu k jednání s autory petice ministr školství odpovídal vyhýbavě. Ostatní řečníci se snažili jejich argumentační fauly uvést na pravou míru. Předsedkyně Zuzka Bebarová Rujbrová nám poskytla svůj výtisk materiálů MŠMT. Na konci jednání jsme předali zbylé petice s 471 podpisy z 39 škol tajemnici petičního výboru. Peticí proti kariérnímu řádu podepsalo celkem 21.609 učitelů z 1.150 škol.

V úterý 27. června ve 13.30 Radek Sárközi, Jana Kunšteková a Janek Wagner osobně předali petiční archy s 21 138 podpisy učitelů proti kariérnímu řádu předsedkyni petičního výboru Poslanecké sněmovny, kterou je JUDr. Zuzka Bebarová Rujbrová. Petice se bude na půdě tohoto výboru projednávat 11. července. Pozváni budou členové sněmovního školského výboru, zástupce ministerstva školství a zástupci petičního výboru.

Pozvánka na jednání petičního výboru

pondělí 26. června 2017

Reakce ministra Štecha na petici proti kariérnímu řádu

Stanislav Štech, ministr školství:

"Petice tzv. Pedagogické komory proti kariérnímu řádu (20 tisíc proti): že by tolik textově negramotných lidí mezi učiteli?
Od samého začátku fake - "komora", co není a nemůže být komorou, lživé tvrzení v každé větě petice ... nechce se mi to věřit."

Odpověď panu ministru Štechovi:

"Petici organizuje petiční výbor složený především z řadových učitelů a ředitelů škol, nikoliv "tzv. Pedagogická komora". Petici organizují jakožto občané České republiky v souladu se svým petičním právem, které je zaručeno Listinou základních práv a svobod a je v souladu se zákonem o právu petičním. Ministr školství by měl respektovat Ústavu ČR a zdržet se podobných výroků na adresu pedagogů. Vhodným řešením by byla omluva učitelům a okamžité odstoupení z postu ministra školství." (Radek Sárközi)

Své reakce na výrok Stanislava Štecha můžete adresovat přímo jemu na tyto e-maily:
posta@msmt.cz
stanislav.stech@msmt.cz

Zdroje:
https://www.facebook.com/stechstanislav/?fref=ts
http://www.pedagogicke.info/2017/06/ze-socialnich-siti-ministr-skolstvi.html

čtvrtek 22. června 2017

Petici proti kariérnímu řádu podepsalo více než 21 000 učitelů z tisícovky škol

Petici proti kariérnímu řádu adresovanou poslancům podepsalo během týdne od zveřejnění 21 138 učitelů z 1 111 škol. (Konečný počet podpisů je 21 609 učitelů z 1 150 škol.)  Petici, kterou podepíše alespoň 10 000 občanů, musí projednat petiční výbor Poslanecké sněmovny.

Ředitelé vytýkají kariérnímu řádu, že přináší zbytečnou administrativu, která dopadne na všechny školy a každého učitele. Naopak přínosy kariérního řádu jsou sporné, protože se bude týkat jen minimálního procenta učitelů. Od září 2017 půjde o maximálně 3 000 uvádějících učitelů, kteří budou mít nárok na příplatek 3 000 Kč měsíčně, na což vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 49 milionů do konce roku. To jsou ale pouhá 2 % učitelů. Ostatní učitelé nedostanou v souvislosti s kariérním řádem nic navíc.

Ministerstvo školství zároveň přidělilo své přímo řízené organizaci NIDV půl miliardy na zavedení kariérního systému učitelů (projekt OP VVV s názvem IMKA) – tyto peníze nepůjdou do škol ani učitelům, ale na organizaci a administrativu. Například 41 milionů půjde na propagaci kariérního řádu. Manažeři tohoto projektu již nyní pobírají několikanásobně vyšší platy, než činí plat učitele, přestože kariérní řád nebyl dosud schválen.

Další finanční prostředky na kariérní řád půjdou až v roce 2022, kdy prvních 1 600 učitelů, kteří absolvují roční atestační řízení pro třetí kariérní stupeň, obdrží příplatek 3 000 Kč měsíčně. Ministerstvo školství ale dosud nevysvětlilo, jak vybere ze 100 000 učitelů, kteří budou v roce 2021 splňovat podmínky pro postup do vyššího kariérního stupně, 1 600 šťastlivců. Budou se losovat? Celý kariérní řád odstupující ministryně Valachové působí jako podvod na učitele i veřejnost.

Citace z webu petičního výboru: Projednávání peticí

Petiční výbor je orgánem Poslanecké sněmovny, který projednává petice občanů. Peticí se rozumí podle zákona o právu petičním (č. 85/1990 Sb.) žádost, návrh a stížnost ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu. Petice adresované Sněmovně, jejím orgánům a funkcionářům se doručí petičnímu výboru. Ten posoudí, zda podání splňuje náležitosti stanovené petičním zákonem. Petiční výbor petici postoupí příslušnému orgánu nebo věcnému výboru, nebo ji vyřídí sám. Petice petiční výbor vyřizuje podle Zásad pro vyřizování peticí. Jde-li o petici celospolečenského významu nebo pokládá-li to výbor za vhodné, rozhodne, zda vyslechne petenta nebo zástupce petentů a zda požádá o účast na jednání příslušného člena vlády, vedoucího jiného ústředního správního úřadu nebo představitele územní samosprávy. V případech, kdy petici podpořilo nejméně 10 000 petentů, takto výbor postupuje vždy. Výbor předkládá Poslanecké sněmovně pravidelnou půlroční zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení.

http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=3909

úterý 13. června 2017

Petice za nepřijetí novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, s kariérním systémem učitelů (tzv. kariérní řád)

Milé kolegyně a milí kolegové, jen díky tomu, že Výzvu senátorům k zamítnutí kariérního řádu pro učitele podpořilo k 30. květnu 2017 odvážných 7.146 pedagogů, se podařilo přesvědčit senátory, aby neschválili novelu zákona o pedagogických pracovnících. Senátoři si dokonce osvojili pozměňovací návrhy, které z této Výzvy vzešly. Dva z těchto návrhů schválili, ale bohužel třetí nejdůležitější nikoliv – vynětí všech odstavců o kariérním systému učitelů z novely. Novela zákona o pedagogických pracovnících se nyní vrací do Poslanecké sněmovny, kde se bude hlasovat o jejím schválení v původní poslanecké verzi (je zapotřebí 101 hlasů), nebo schválení ve verzi s pozměňovacími návrhy senátorů (je zapotřebí prostá většina hlasů přítomných poslanců), nebo úplném zamítnutí. Protože usilujeme o úplné zamítnutí novely, připravil petiční výbor složený z učitelů a ředitelů různých druhů i stupňů škol petici. Aby se peticí museli poslanci a další státní orgány zabývat, potřebujeme minimálně 10.000 vlastnoručních podpisů učitelů. Doručit je musíme poslancům nejpozději do pátku 23. června 2017, následující týden totiž bude Poslanecká sněmovna o novele hlasovat. Prosíme o pomoc a šíření této petice mezi kolegy – osobně, e-mailem, na sociálních sítích…


Petice za nepřijetí novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, s kariérním systémem učitelů (tzv. kariérní řád)
Text petice s podpisovými archy: https://drive.google.com/open?id=0B6ir-4sFpVqONzM5ejVZcFJERVU

Pokyny pro učitele k šíření a podepisování petice
https://drive.google.com/open?id=0B6ir-4sFpVqOZlItc2pSSUV5ejA



pondělí 12. června 2017

Školské odbory a kariérní řád

Školské odbory se chovají velmi podivně. ČMOS PŠ nepodpořil snahu iniciativy Pedagogická komora o navýšení příplatků pro třídní učitele a specializované činnosti na 3 000 Kč měsíčně. Naopak vystupuje proti. Navíc vedení odborů rozeslalo svým členům nepravdivé informace o pozměňovacích návrzích senátorů a nedalo jim dostatek času na to seznámit se s nimi.


Stanovisko ČMOS PŠ k pozměňovacím návrhům k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a další související zákony:
http://www.pedagogicke.info/2017/06/stanovisko-cmos-ps-k-pozmenovacim.html

Radek Sárközi píše: "Nejen že ČMOS PŠ nedal čas svým členům na vyjádření, ale navíc je záměrně uvádí v omyl. Pozměňovací senátní návrhy vypadají jinak, než jak jsou předkládány členům odborů. Např. případný vyšší příplatek za třídnictví se začne vyplácet až od ledna 2018 (odbory píší, že od září 2017). Vyšší příplatek za specializované činnosti nebude činit 3 000 Kč, ale 2 000 až 3 000. ČMOS PŠ zcela opomíjí, že v pozměňovacím návrhu senátora Papouška je uvedeno, že všechny specializované činnosti budou mít nárok na snížení přímé pedagogické činnosti. To, že vedení ČMOS PŠ členům neposkytuje prostor se svobodně vyjádřit a vnucuje jim svůj názor na jednotlivé pozměňovací návrhy, je tristní."

AKTUALIZOVÁNO: http://www.pedagogicke.info/2017/06/dopis-skolskych-odboru-k-petici-ucitelu.html

čtvrtek 8. června 2017

Iniciativa Pedagogická komora slaví nebývalý úspěch v Senátu

Zástupcům Iniciativy Pedagogická komora se podařilo přesvědčit většinu senátorů, aby neschválili kariérní řád. Novela zákona o pedagogických pracovnících se vrací do Poslanecké sněmovny. Navíc s pozměňovacími návrhy Iniciativy Pedagogická komora na zvýšení příplatku pro třídní učitele na 3 000 Kč měsíčně (od ledna 2018), navýšení příplatku pro specializované činnosti na 2 000 až 3 000 Kč měsíčně (od září 2017), zrušení pěti specializovaných činností a snížení přímé pedagogické činnosti pro zbylé specializace. Senátoři neschválili třetí pozměňovací návrh Iniciativy Pedagogická komora o vypuštění všech paragrafů, které se týkají kariérního řádu, z novely.

Proti Výzvě senátorům k zamítnutí kariérního řádu, kterou Iniciativa Pedagogická komora zorganizovala, se postavilo ministerstvo školství v čele s Kateřinou Valachovou, senátoři z ČSSD, školské odbory, CZESHA a Asociace ředitelů ZŠ. Díky 7 300 učitelům, kteří se připojili k této Výzvě, se podařilo většinu požadavků prosadit. Nebylo nutné stávkovat, demonstrovat ani podávat hromadné výpovědi. Stačil dostatek argumentů a několik aktivních schopných lidí, kteří dokázali propojit učitele mezi sebou. Během dvou týdnů se podařilo to, co se před tím nikomu nedařilo řadu let. Umožnit řadovým učitelům, aby byl jejich hlas slyšet.

Hlasování v Senátu

úterý 6. června 2017

Jak hlasovali senátoři o kariérním řádu...

Senát hlasoval o kariérním řádu 31. května 2017. Jak hlasovali senátoři podle jednotlivých politických stran? Podívejte se na čtyři nejdůležitější hlasování. První zajistilo, že Senát novelu zákona o pedagogických pracovnících neodhlasoval, takže ji nepodstoupil k podpisu prezidentovi, ale vrátil do Poslanecké sněmovny. Další hlasování se týkala pozměňovacích návrhů. Hlasování ukazuje nejednotnost vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL, ANO...

Senátní hlasování o schválení novely zákona o pedagogických pracovnících:
ČSSD: 21x ANO
KDU-ČSL: 7x ANO, 8x NE nebo ZDRŽEL SE
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ: 1x ANO, 8x NE nebo ZDRŽEL SE
ODS: 0x ANO, 9x NE nebo ZDRŽEL SE
ANO: 2x ANO, 4x NE nebo ZDRŽEL SE
KLUB NEZÁVISLÝCH SENÁTORŮ: 3x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
NEZAŘAZENÍ: 0x ANO, 6x NE nebo ZDRŽEL SE
Návrh nebyl přijat. :-D

Senátní hlasování o zvýšení příplatku pro třídní učitele na 3.000 Kč měsíčně (pozměňovací návrh si osvojil senátor Václav Homolka, KSČM):
ČSSD: 2x ANO, 20x NE nebo ZDRŽEL SE
KDU-ČSL: 7x ANO, 8x NE nebo ZDRŽEL SE
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ: 8x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
ODS: 9x ANO, 0x NE nebo ZDRŽEL SE
ANO: 3x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
KLUB NEZÁVISLÝCH SENÁTORŮ: 3x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
NEZAŘAZENÍ: 6x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
Návrh byl přijat :-)

Hlasování o zvýšení příplatku pro specializované činnosti na 2.000 až 3.000 Kč měsíčně, vyškrtnutí pěti specializovaných činností z deseti a snížení přímé pedagogické činnosti pro všechny specializace (pozměňovací návrh si osvojil senátor Zdeněk Papoušek, KDU-ČSL):
ČSSD: 0x ANO, 22x NE nebo ZDRŽEL SE
KDU-ČSL: 10x ANO, 5x NE nebo ZDRŽEL SE
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ: 8x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
ODS: 9x ANO, 0x NE nebo ZDRŽEL SE
ANO: 2x ANO, 4x NE nebo ZDRŽEL SE
KLUB NEZÁVISLÝCH SENÁTORŮ: 1x ANO, 3x NE nebo ZDRŽEL SE
NEZAŘAZENÍ: 7x ANO, 0x NE nebo ZDRŽEL SE
Návrh byl přijat :-)

Hlasování o vypuštění slov v uvozovkách: Ministerstvo zajišťuje profesní rozvoj učitelů „uskutečňovaný dalším vzděláváním prostřednictvím právnické osoby jím zřízené za účelem zajišťování profesního rozvoje pedagogických pracovníků“. (pozměňovací návrh předložil senátor Miloš Vystrčil, ODS):
ČSSD: 1x ANO, 21x NE nebo ZDRŽEL SE
KDU-ČSL a nezávislí: 10x ANO, 5x NE nebo ZDRŽEL SE
STAROSTOVÉ a nezávislí: 8x ANO, 1x NE nebo ZDRŽEL SE
ODS: 9x ANO, 0x NE nebo ZDRŽEL SE
ANO: 2x ANO, 4x NE nebo ZDRŽEL SE
KLUB NEZÁVISLÝCH SENÁTORŮ: 0x ANO, 4x NE nebo ZDRŽEL SE
NEZAŘAZENÍ: 7x ANO, 0x NE nebo ZDRŽEL SE
Návrh byl přijat :-)

Zdroj: Hlasování číslo 4 až 13

sobota 3. června 2017

Statistické údaje o mateřských, základních, středních, vyšších odborných a základních uměleckých školách a školních družinách

Počet škol:
MŠ 5.209
ZŠ 4.140
SŠ 1.307
VOŠ 168
ZUŠ 489
ŠD: 4.045

Počet žáků:
MŠ 362.653
ZŠ 906.188
SŠ 404.080
VOŠ 14.875
ZUŠ 248.524
ŠD 330.094

Počet učitelů:
MŠ 31.002
ZŠ 73.405
SŠ 44.881
VOŠ 4.092
ZUŠ 11.362

Počet vychovatelů:
ŠD 13.664

Zdroj: http://toiler.uiv.cz/rocenka/rocenka.asp

Další statistiky naleznete zde: http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolstvi-v-cr/statistika-skolstvi/statistickerocenky-skolstvi-zamestnanci-a-mzdove-prostredky

pátek 2. června 2017

Výzvu senátorům k zamítnutí kariérního řádu podpořilo 7.400 pedagogů

Senát vrátil novelu zákona o pedagogických pracovnících s kariérním řádem pro učitele Poslanecké sněmovně s našimi pozměňovacími návrhy:
Hlasování (4 až 13) + Stenozáznam + Fotogalerie
Cesta novely parlamentem

Učitelé kariérní řád nepotřebují - Valachová by měla okamžitě rezignovat
Během prvního dne (pondělí 15. 5. 2017) se k naší Výzvě senátorům k zamítnutí kariérního řádu připojilo 2.000 učitelů a jejich počet dále roste (celkem ji podpořilo 7.400 pedagogů). Prosíme, pomozte nám s šířením výzvy mezi pedagogy, aby se dostala do všech škol a ke každému učiteli.
Naše pozměňovací návrhy k Zákonu o pedagogických pracovnících (kariérní systém) doporučené senátorům + jejich shrnutí
MŠMT už v dubnu 2017 schválilo 508 miliónů Kč pro NIDV na podporu a rozvíjení kariérního řádu, přestože příslušný zákon ještě neschválil Senát, prostředky se již čerpají: 
Celý text novely Zákona o pedagogických pracovnících s kariérním řádem

7.100 učitelů podpořilo Výzvu senátorům k zamítnutí kariérního řádu
Kariérní řád od Valachové ožebračí učitelky mateřských škol, přijdou o 4.310 Kč měsíčně po dobu dvou let...
Valachová zavalila školy administrativou – s kariérním řádem přijdou další stohy papírů
Kariérní řád pro učitele nebo 2 miliardy pro…?
Učitelé se bouří proti kariérnímu řádu ministryně Valachové
Vzkazy senátorům od učitelů, kteří se přihlásili k Výzvě senátorům (2.400 vzkazů)

Děkujeme :-) Celý text Výzvy senátorům k zamítnutí kariérního řádu pro učitele s formulářem k vyjádření podpory

Školský výbor senátu hlasoval o návrhu Iniciativy Pedagogická komora navýšit příplatek pro třídní učitele na 3.000 Kč měsíčně (zástupci školských odborů, CZESHA, Asociace ředitelů ZŠ i ministryně školství vystoupili proti)

Implementace kariérního systému učitelů (NIDV) 
prezentace projektu IMKA
volná místa
zaměstnanci a web projektu 
Kompletní projektová žádost projektu Implementace kariérního systému učitelů 
Projekt IMKA: Otázky a odpovědi ke kariérnímu systému učitelů
Kdopak nám to vypráví pohádky o atestačním poplatku?

Důvodová zpráva k zákonu o PP
Shrnutí závěrečné zprávy RIA
Logika kariérního řádu (oficiální text MŠMT)
Cesta kariérního řádu parlamentem
Unie zaměstnavatelských svazů dostala na připomínkování 1 den
Teze vyhlášky o atestačním řízení
Teze vyhlášky o standardu učitele
Teze indikátorů pro třetí kariérní stupeň
Oficiální připomínkové řízení k zákonu
Otázky a odpovědi ke karérnímu řádu (Prudíková, náměstkyně)
Usnesení vlády ČR ze dne 22. května 2017 o použití prostředků na zabezpečení kariérního systému pedagogických pracovníků v roce 2017
Jak pracuje ministerstvo školství s odbornou veřejností: jednodenní termín k podání připomínek...



BONUS: Střípky z historie tvorby kariérního řádu: